25 septembrie 2009

CRONICA - Urzicã in continuare !

By on 9/25/2009 11:16:00 p.m.

Vineri ora 8 seara,satul Urziceni,stadionul Tineretului,vant domol si vreme numai buna de stat in casa si facut copii.Echipele se aseaza fiecare in jumatatea lor ,la centru arbitrul scoate fluierul din buzunarul plin de scame si microbi,il duce la gura de unde cu scuipati si bale fluiera startul meciului.Baietii roscovani din Urziceni incearca sa isi puna ghiara pe joc inca de la inceput, in minutul 13 se poate vedea, dupa 13 minute de jale si mizerie ,un sut naprasnic al pompierului Rusescu penetreaza poarta virgina a Astrei.Jocul intra in rutina,antrenorul "nervos cu nervii" Dan Petrescu iese la margine si mai ca intra in teren protestand si cerand cu insistenta un penalty si un cartonas rosu pentru adversari.Arbitrul il tempereaza,Petrescu pare a se calma, spun pare deoarece sta buimac la 30 de cm de teren.Repriza a 2 a incepe ,Petrescu se agita precum Linda Blair in Exorcistul,are nevoie de un Merrin pentru a se calma,salvarea vine de la Varga in minutul 60 cand pune bomboana pe coliva si face 2-0.Antrenorul-posedat pare ca s-a mai linistit,in final un 4-1 sec pentru echipa cu nume de zarzavat care se urca pe locul 1 si minte in continuare sperand la locul 8 in campionat dar dorind cu adevarat un nou titlu de campioana care sa agite copacii si cei 10000 de locuitori ai comunei Urziceni.